Przeskocz do treści

Dodatki okuciowe

Okna firmy EKO-PLAST mogą dodatkowo być wyposażone w :

  • stopniowany uchył,
  • ogranicznik otwarcia,
  • hamulec okienny sterowany klamką,
  • uchwyt i zatrzask balkonowy,
  • mechanizm uchyłu,
  • zaczepy antywłamaniowe,
  • klamkę secustic,
  • klamkę z kluczykiem,
  • klamkę z przyciskiem.

Stopniowany uchył

Wyposażenie okna w ten mechanizm sprawia, że uchył skrzydła można zmieniać. Zamiast jednej pozycji uzyskujemy kilka położeń uchylonego skrzydła. Dzięki temu możemy regulować intensywność przewietrzania, ustawiając klamkę na kolejny ”stopień”. Uchylone skrzydło jest także zabezpieczone przed zatrzaśnięciem. Mechanizm wielostopniowego uchyłu działa przez przekręcenie klamki o 45 stopni po odchyleniu skrzydła na żądaną szerokość.

Ogranicznik otwarcia

Ogranicznik otwarcia zapobiega uderzaniu otwartego skrzydła o ościeżnicę bądź krawędź wnęki okiennej.

Hamulec okienny sterowany klamką

Hamulec okienny blokuje otwarte skrzydło w dowolnym położeniu po przekręceniu klamki (obrót o 45 stopni). Wbudowany hamulec utrzymuje otwarte skrzydło w żądanej pozycji.

Uchwyt i zatrzask balkonowy

Stosowanie zatrzasku w drzwiach balkonowych umożliwia zatrzaśnięcie drzwi od zewnątrz. Wychodząc na balkon wystarczy zamknąć drzwi, pociągając za specjalny uchwyt. Drzwi otworzą się ponownie przy lekkim nacisku z zewnątrz. Takie rozwiązanie zapobiega uderzaniu skrzydła o ościeżnicę podczas przeciągu, ponadto przy tak zatrzaśniętym oknie balkonowym ciepło zgromadzone w pomieszczeniu mieszkalnym nie wydostaje się na zewnątrz.

Mechanizm uchyłu (otwieracz naświetli)

Przeznaczeniem otwieracza naświetli jest umożliwienie użytkownikowi otwierania skrzydła okien o utrudnionym dostępie. Produkt znajduje szerokie zastosowanie zarówno w salach gimnastycznych, szpitalach, kościołach, jak i w szkołach oraz innych budynkach użyteczności publicznej.

Zaczepy antywłamaniowe

Utrudniają wyważenie skrzydła.

Klamka secustic

W klamce secustic zastosowano mechanizm blokujący obrót klamki, który zabezpiecza okno przed próbami włamania przez przesunięcie elementów ryglujących okucia z zewnątrz (inteligentne włamania). Obrotowi klamki secustic towarzyszy ponadto charakterystyczny odgłos, którego zadaniem jest ostrzeganie domowników, gdy ktoś manipuluje przy oknach. Dźwięk jaki wydaje obracająca się klamka, daje nam poza tym pewność, że każdy ruch klamki został prawidłowo wykonany.

Klamka z kluczykiem

Charakteryzuje się wysoką wytrzymałością na oderwanie i przekręcenie. Stanowi też bardzo dobre zabezpieczenie okna przed otwarciem przez dzieci. Ponadto klamki te są eleganckie i ergonomiczne - ryglowanie zamkniętego lub uchylonego okna następuje w momencie wciśnięcia wkładki, zaś duży kluczyk jest łatwy do uchwycenia i przekręcenia we wkładce.

Klamka z przyciskiem

Klamka z przyciskiem to świetne zabezpieczenie przed dziećmi, które działa również antywłamaniowo (zabezpiecza przed przesunięciem okucia ingerując na okno czy drzwi od zewnątrz). Poprzez naciśnięcie przycisku okno zostaje łatwo odryglowane a po przekręceniu klamki przycisk automatycznie się zatrzaśnie.